Voda


          Zagledamo li se u čašu vode i analiziramo li njezinu strukturu, fizičari i kemičari dolaze do najmanje čestice njene građe, molekule H2O , čija svojstva, fizikalna i kemijska, istražuju u različitim uvjetima zanimljivih pokusa. 

Promjenom brzine gibanja molekula uočavamo različita agregatna stanja u kojima se iste molekule mogu naći, od leda, vode, do vodene pare…

Jedan je od osnovnih elemenata u građi svijeta, još od Empedokla, a današnji znanstveni podaci pokazuju da je 90% udio vode u građi biljaka, 70% u građi životinja…
Na cijeloj planeti je 7/10 površine prekriveno vodom.

          Što je tako tajanstveno u toj tvari ?

Umjetničke duše se inspiriraju pjesmom valova, nježnošću kapljice koja klizi niz staklo, žuborom potoka, klokotom brzaca, rominjanjem kiše, upijaju mir toka velikih rijeka koje odnose vrijeme u nepovrat (Sidarta…), zrcalnom slikom neba u mirnom jezeru…

Gradimo mostove da bismo prešli na druge obale. Neki se prepuštaju toku rijeke, a neki cijeli život plivaju uzvodno. Sve te metafore pokazuju tajanstvenost ove tvari.
Ivan Krstitelj je krstio vodom, Isus je oprao noge učenicima vodom… Stvoritelj je postavio dugu, koja je rasap svjetlosti na kapljicama vode kao znak Saveza s ljudima, obećavši da više neće biti potopa na Zemlji.

Dakle, voda je ŽIVOTVORNA tvar, simbol čišćenja, prijelaza u druga, viša stanja duha.

Voda je jedina tvar koja nam može pokazati nebo na dlanu, u lokvi na putu.
     
          Cesarićeva Voćka poslije kiše puna je kapi pa ih njiše..
I BLJEŠTI SUNCEM OBASJANA ČUDESNA RASKOŠ NJENIH GRANA…
al nek se sunce malko skrije, nestane sve te čarolije… ona je opet, kao prvo, obično, malo, jadno drvo…

Voda je medij u kojem je Ljepota vidljiva, konkretizirana i zato nam pokazuje drugu dimenziju stvarnosti, otvara oči duha kako bismo se zadivili stvorenoj ljepoti, remek-djelu Stvoritelja!






     
 
VODA I SVJETLOST

Slika pokazuje refleksiju i lom svjetlosti, pojave koje su vidljive kada zraka svjetlosti prolazi kroz različite medije, tj. sredstva različite gustoće.
Nastaju pravilno raspoređene svijetle točkice, iz čijeg je položaja vidljiva refleksija.

Naime, pod kojim kutom zraka dolazi, pod istim se kutom i reflektira o uglačanu plohu (dno čaše). Podignemo li okomicu iz vrha slova V koje čine točkice svjetla, možemo zakon refleksije eksperimentalno provjeriti.
Voda je zrake svjetlosti lomila i reflektirala.

Zrake svjetlosti, dakle, mogu prolaziti vodom, jer je voda prozirna, čista, ali se zbog različite gustoće od zraka, lome, tj. zrake skreću od početnog smjera gibanja, a na uglačanom dijelu plohe se reflektiraju.

Ovaj nas rezultat pokusa svojom ljepotom, skladom i čudesnošću ponovno podsjeća na tajanstvenost ove tvari. 

          Naime, sjetimo li se Posljednje večere, kad Isus govori Petru „Ako te  ne operem, nećeš imati dijela sa mnom“ (Iv 13, 6 ) te im vodom  pere noge.
Nadalje, Krsna voda, Živa voda, koja nas iznutra pere, sva naša bezakonja i grijehe.

Na zdencu, Samarijanki, čiju dušu proniče, Isus traži vodu („Daj mi piti!“), jer je žedan, kao i razapet na Križu „Žedan sam!“

Biti žedan, jedna je od osnovnih životnih potreba. Psiholozi su istraživanjima dokazali da je u razvoju djeteta puno kasnije osviještena ta potreba, nego potreba za hranom. Dakle, dijete zna da je gladno, ali ne zna da je žedno i postaje nervozno.

Isus je, kao čovjek, bio žedan, ali nam u prenesenom značenju kazuje da je žedan nas, naše vjere i povjerenja u Njega i Stvoritelja, naše odanosti, pripadanja bez ostatka.

Zato uzvraća Samarijanki (Iv 4,10):

                                    „Kad bi znala dar Božji
                                      I tko je onaj koji ti veli:
                                      „Daj mi piti“,
                                      ti bi u njega zaiskala
                                      i on bi ti dao vode žive.“

          A mi ? Jesmo li mi žedni Njega, Njegove Žive vode?

O, da!!! Itekako smo svi žedni pravde, mira, poštenja, prihvaćanja, radosti, ljepote, dobrote, ljubavi, svega onoga za smisao života bitnoga, jer smo, što narod veli… svi  ispod kože krvavi, jer smo ljudi!!!

A ne znamo ili slutimo, no do kraja ne vjerujemo, da je On Izvor Žive vode, vode Života Vječnoga te da tu nasušnu potrebu ne možemo utažiti izvorima vode očima vidljivim, nego Njime, Izvorom koji daje vodu od koje više nećemo žeđati za bilo čime što propadljivo i prolazno je…

          Budimo dakle Njime oprani, Njime napojeni, kako bismo mogli poput čiste i prozirne vode u čaši, Njega samoga (koji je Izvor i Početak svakog stvaranja i Njegovu neugasivu Svjetlost), pronositi ovim svijetom kao što to čini čaša s vodom.

Voda tada postaje jedinstvo naše ljudskosti i Njegove Svemogućnosti! Tako oprani ulazimo u beskrajne dimenzije duhovnosti!

Kapljica vode
Tada nećemo poput Turgenjeva žalovati:

          „Vesele godine, sretni dani, kao proljetne vode proletješe oni…“,

nego ćemo sami Postati Izvor Žive vode, na koji će se doći odmoriti žedni i umorni.

Tada  ćemo i mi poput Pavla moći izreći:
Ne živim više ja, nego Krist živi u meni!

p1

Svjetiljke



          Proučavajući širenje zraka svjetlosti prostorom te njihov prolazak različitim optičkim sredstvima, što je zadatak geometrijske optike, fizičari su otkrili da se u ponašanju zraka svjetlosti mogu uočiti neke pravilnosti, koje su uobličili u četiri osnovna zakona geometrijske optike.

Danas znamo da postoje i neke specifične situacije u kojima vidimo odstupanja od zakona, ali to ne znači da zakoni ne vrijede. To su:

            1. Zakon pravocrtnog širenja svjetlosti,
            2. Zakon nezavisnosti snopova svjetlosti,
            3. Zakon refleksije,
            4. Zakon loma.

          Pozabavimo se drugim zakonom...

Dva snopa svjetlosti ne utječu jedan na drugoga
          Uočavamo da dva snopa svjetlosti prolazeći jedan kroz drugi, ne utječu jedan na drugi, tj. zrake jednog snopa nastavljaju svoj put bez utjecaja zraka drugoga snopa s kojom se susreću. Ako su drugih boja, kao npr. crveni i zeleni, također nastavljaju kao crveni i zeleni…

          Treba naglasiti da je iznimna situacija kada su izvori koherentni (svjetlost je jednakih valnih duljina, tj. boja, frekvencija, amplituda, razlika faza titranja itd.).
Tada dolazi do međudjelovanja koje zovemo slaganje valova (ili interferencija) pa uočavamo interferentne pruge, mjesta pojačavanja i poništavanja valova svjetlosti, ali opet i to međudjelovanje neće promijeniti početne snopove.
Taj rezultat je vidljiv u području preklapanja snopova svjetlosti i opet pokazuje da su oni sami ostali nezavisni; samo su se udružili da bi dali novi kvalitet, pojačavanje ili poništavanje, ovisno o međusobnoj razlici u hodu valova, tj. zaostajanju jedne zrake za drugom. Izvan područja preklapanja se opet šire svojim početnim smjerovima, isti kao i prije susreta.
Dakle, svaki snop ima svoj izvor i na njega ne utječe drugi.
          
Samo, dakle, za područje preklapanja kod jednakih (koherentnih) izvora je mjesto na kojem se pri susretu s jednakim valom, udruže pa se pojačaju ili se ponište, ovisno o međusobnoj razlici u hodu i fazi titranja, a nastave dalje opet isti kao prije slaganja

          Zašto je to tako?
Odgovor treba tražiti u samoj prirodi, naravi, svjetlosti. Što je, zapravo, svjetlost?

Kako je moguće da nema međudjelovanja ta dva snopa kada smo svjedoci da su u prirodi ista svojstva  u principu međudjelovala?
(Sjetimo se da masa djeluje na masu – gravitacijska sila, električni naboj na električni naboj – Kulonova sila, magnetski polovi međusobno - magnetska sila).

No, svjetlost je posebna… Za početak analize sjetih se…

          U Bibliji imamo zanimljivu prispodobu o svjetiljkama:

„Tada će biti s Kraljevstvom nebeskim kao sa deset djevica koje uzeše svoje svjetiljke
te iziđoše u susret zaručniku. Pet ih bijaše ludih, a pet mudrih. Lude, naime, uzeše sa sobom svjetiljke, ali ne uzeše ulja. Mudre, naprotiv, uzeše ulje u posudama skupa sa svojim svjetiljkama. Kako se zaručnikov dolazak otegnu, sve zadrijemaše i zaspaše. U ponoći odjeknu glas: „Zaručnik dolazi! Iziđite mu u susret!“ Tada ustadoše sve djevice i opremiše svoje svjetiljke. Lude, pak, rekoše mudrima: „DAJTE NAM OD SVOG ULJA, jer nam se svjetiljke trnu.“ Ali im mudre odgovoriše: „NIPOŠTO! Sigurno ne bi doteklo za nas i za vas; pođite radije trgovcima pa sebi kupite!“ Dok su išle kupiti, dođe zaručnik; koje bijahu pripravne, uđoše s njim na svadbu, te se zatvoriše vrata. Poslije toga dođoše i ostale djevice i rekoše: „Gospodine, gospodine, otvori nam!“ On im odgovori: „Zaista, kažem vam, ne poznajem vas.“ Dakle, bdijte, jer ne znate ni dana ni časa!“
Matej 25,1-13

Ovo je vrlo slojevit tekst s mnoštvom poruka, no pogledajmo što nam poručuje u usporedbi s navedenim zakonom:

          Možemo zaključiti da je u nama rođenjem upaljeno svjetlo i da nam je zadatak da mu ulja dodajemo, kako ne bi utrnulo… Naš život je odraz Života u nama, Dah po kojemu oživjesmo pokazuje postojanje DUHOVNE DIMENZIJE našega  postojanja!
          Što je naše ulje, što nam daje da svijetlimo i zašto ga ne možemo posuditi, nego sami kupiti? Od čega mi živimo, rastemo, u radosti postojimo?

Isus Krist nam jedini od svih koji su na zemlji živjeli, za sebe govori :
JA  SAM  SVJETLO  SVIJETA!

Samo zato što se isto istim raspoznaje, On jedini to svjetlo u nama može zapaliti i tom našem svjetlu, njegovu narav, njegov izvor, ne može drugi izvor ni uništiti, a ni zapaliti…
Samo se susretnu dva plamena, združe u ljubavi ili vihorom vjetra odvoje, ali ostaju zasebni…

PLAMEN ŽIVOTA, KOJI JE U TEBI ZAPALJEN JE JEDINSTVEN!

Zato ga ne možeš posuditi, on je samo tvoj i zato ga čuvaj kao najdragocjeniji dragulj, koji je raritet, jer takav kao što si ti i takva kao što si ti, nema nigdje na planeti!

Kako tu svjetlost poticati da gori i svijetli punim intenzitetom? Ili, dolijevati ulje na vatru…Odgovor je jednostavan- njegova je hrana JEDINO njegov Stvoritelj!

Prvi dar koji nam šalje uskrsnuli Krist je MIR i snaga DUHA SVETOGA! Po njoj On s nama ostaje u sve dane i govori nam :

NE BOJTE SE! JA SAM S VAMA U SVE DANE DO SVRŠETKA SVIJETA!

Dakle, ulje je hrana našega duha… Čime mi hranimo naš duh? Prolaznim užicima, hedonizmom, neodgovornošću? („ Ne da mi se…“) Ili smo otvoreni ljepoti, dobroti, istini, jedinstvenosti svakog lista u krošnji? Čudimo li se cvjetanju, rastu i donošenju plodova, pjesmi slavuja, čistoći nebeskog plavetnila…

Ganula me Kantova rečenica:
            Uvijek me iznova ispunjava divljenjem zvjezdano nebo
iznad mene i moralni zakon u meni…! 

Kada tako hranimo svoju svjetiljku, ona osvjetljava tminu i u toj svjetlosti možemo Stvoritelja vidjeti, čekati, bdjeti, budni ostati…
On jest Svjetlo i Svjetlo Kristovo pobjeđuje svaku tamu! Svjetlo Istine, Ljubavi, izgaranja drugima se darujući.

To znači ne dati se uspavati lažnim zamamnostima, koje nas odvode od nas samih kada su naše svjetiljke jedva vidljive… Nema ulja, nema svjetlosti, a u tami se događaju najveće obmane, laži i prijevare. Svjetlost je čistoća, neokaljana, sama sebe uvijek iznova preporađa…

          Zato Isus ne kaže uzalud: 
BUDITE SVJETLO ovom svijetu!

No sada vidimo da se sa svijetom ne možemo „pomiješati“, ne može nas „utrnuti“, jer mi imamo ulje koje je neiscrpno, Duha Svetoga koji nas uvodi u svu Istinu, onako kako je svakome od nas potrebno… Zato nema posuđivanja ulja…

Sada smo u prilici vidjeti zašto se snopovi ne miješaju! Zato što su oni naša nutrina, naša osobnost, naš život koji svijetli tek kada se svojim Izvorom ispuni i upotrijebi u službi otkrivanja Istine, Pravde i Ljubavi, smisla postojanja, ili Bitka… U pitanju su termini koji opisuju Stvoritelja!

          Dakle, TI BUDI taj snop svjetlosti, prihvati svoju jedinstvenost! Ulje se ne posuđuje jer je samo tvoje! Tebi za opstanak u bdijenju i iščekivanju Onoga za kime čezne duša tvoja...
I znaj, kako god savršeni željeli biti, samo smo ljudi i treba nam ulje, dodatna snaga Duha Svetoga koja će nas održati budnima! U tu svrhu je i napisan ovaj tekst.

Nastavak slijedi… 

p1